Chcete rozšířit možnosti, zvýšit výkon a užitnou hodnotu svého hvězdářského dalekohledu? Rozšíření příslušenství může být tou pravou volbou právě pro váš „stroj”.
Podkategorie
Okuláru se říká také druhá polovina dalekohledu. Se zde nabízeným rozšiřujícím se sortimentem astronomických okulárů můžete nejen nahradit nekvalitní okuláry v sadách levných hvězdářských dalekohledů, ale můžete též rozšířit výběr zvětšení jakéhokoli astronomického dalekohledu. Zvětšení dalekohledu lze vypočítat jako:
zvětšení = ohnisková vzdálenost dalekohledu : ohnisková vzdálenost okuláru
Filtry slouží k selektivnímu potlačení jistých vlnových délek světla (nebo obecně záření). Hlavní výhodou použití filtrů je obecně zlepšení kontrastu pozorovaného nebo fotografovaného obrazu. Mnohé filtry také potlačují nectnosti optiky dalekohledu (chromatická aberace), ať už je to jejich vedlejším efektem (např. UHC mlhovinový filtr nebo žlutý, oranžový a červený filtr), nebo jsou k tomu některé speciální filtry přímo určené. Mlhovinové UHC filtry výrazně zlepšují kontrast při pozorování a fotografování emisních mlhovin. Existují i deep sky a dokonce i speciální filtry (např. Optolong L- Pro) k potlačení pouze světelného znečištění oblohy bez výraznějšího snížení propustnosti pro spojité zdroje světla (hvězdy, galaxie a pod.). Barevné filtry lze s výhodou používat při pozorování planet a dvojhvězd. LRGB filtry umožňují pořízení perfektních barevných fotografií s pomocí monochomatických CCD kamer.
Co se jinam nevešlo...
Vyhledávání
užitečné odkazy