Pokud v zářivkovém svítidle s elektronickým předřadníkem odejde zářivka, dějí se nepěkné věci a umírající zářivka častokrát s sebou vezme do věčných lovišť také předřadník, který ji napájí. A teď, jak se potom zachovat? Koupit si za asi 400 Kč celé nové svítidlo i se zářivkou, nebo aspoň nový předřadník za 300? Nebo vzít předřadník na Ebay (i s velkým rizikem) za nějakou stovku i s dopravou? Vskutku pohodlná a nepříliš drahá alternativa, skočit takhle na špek výrobci. Ano, přesně o tohle výrobce stojí. Nakup, vyhoď, kup nový, zase vyhoď, zase kup, zase, zase, zase a zase sypej peníze.
Rozhodl jsem se nepodporovat tuhle šaškárnu a pustil se do opravy. Konkrétněji- v roce 2017, kdy jsem sepsal tento text, to bylo poprvé, a v roce 2022 odešel ještě druhý předřadník a tento článek byl dodatečně adekvátně upraven. Je fakt, že v obou případech nezbylo, než si chvilku sednout a zadumat (při opravě i práci na tomhle textu), ale výsledek je docela fajn. Zářivky už zase svítí jako divé a já jsem nezahodil dvakrát tři kila za předřadníky a stávající kousky neskončily v odpadu. Vedlejším produktem téhle mojí snahy byl pomyslný fakáč směrem k podrazácky se chovajícím výrobcům, záměrně uměle zkracujícím životnost výrobků (v tomhle případě nese vinu jednoduchost zapojení a nepříliš dobré dimenzování součástek). A samozřejmě byl ještě výsledkem tenhle kratičký report, napsaný za účelem motivovat i další bastlíře k opravám (nejen) předřadníků.
Už na první pohled po rozebrání- násilném, samozřejmě vše poslepované- je zřejmé, že se jedná o jednoduchou a průhlednou konstrukci, silně se podobající mnohým předřadníkům z „úspor“ek.
U těchto typů předřadníků bývá častou příčinou nefunkčnosti odpálení (průraz) výkonových tranzistorů. V tomhle případě Q1 a Q2. DT9205 je u obou opravovaných předřadníků „odpípal“, takže byly vyměněny. Jsou to standardní, velmi laciné MJL13005. U prvního předřadníku ještě navíc jeden z proražených tranzistorů smetl i související rezistory R3 a R7- opět vyměněny.
Předřadník DOKONCE obsahuje pojistku.:o Ta se průrazem výkonových tranzistorů u prvního předřadníku přepálila. Po vypájení pojistky a odstranění smršťovací bužírky se nepodařilo zjistit, na jaký je proud, zda je rychlá, pomalá, zkrátka nic. No, stejně jsem měl v šuplících na výběr jen F250mA a nebo T1A. Raději jsem tedy použil T1A a ne moc vzhledně ji zapájel místo původní minipojistečky.
Plošný spoj už nevypadá tak hezky, je politý kalafunou. Jo, je to tak, moc jsem se s tím nepáral, ale hlavně když to zase svítí. :-)
Příroda děkuje. Zbyla jen malinká hromádka šrotu. Peněženka se usmívá.
A mimochodem- víte, že právě tohle patří k filozofii podnikání eshopu AESobchod.cz? Cokoli zbude navíc jako odpad, dá se zdarma znovupoužít k zabalení vašich objednávek. Stejně tak je přistupováno i k utrženým penězům od zákazníků- nezahazují se do reklamy, poskytovatelům platebních bran, do bankovních poplatků, drahého softwaru... A tak jako u předřadníků, cokoli přestane fungovat, většinou se to pokusíme opravit. Ostatně, předřadníky, jejichž oprava je zde popsána, dodnes svítí při jemnějších, náročnějších pracích, jako jsou například seřízení a korekce vad kolimátoru, modifikace red dot hledáčku, osazování PCB generátorů koloidního stříbra, zkoušení prototypů nabízených stavebnic a při spoustě dalších věcí.
A znovu mimochodem: Veškeré fotografie sortimentu na eshopu jsou pořizovány starším, na Aukru pořízeným Canonem EOS 350D. Ani ten nevydržel na věčnost a zrovna nedávno- jak jinak- byl podroben drobné opravě. Opravě se nevyhnula ani aku vrtačka, která pomáhá při montáži a demontáži výše zmíněných kolimátorů. A je toho víc a bude toho ještě dál přibývat. :-)
PS: Spousta schémat různých jednoduchých minipředřadníků z „úspor”ek je zde na kliknutí.