Ačkoli to vychází za stejnou cenu jako standardně prodávaný pohon, rozhodl jsem se pro vlastní stavbu o něco lepšího a praktičtějšího pohonu pro montážičku EQ-1.
Proč? Pohon je napájen z externího zdroje 12V místo slabé 9V baterie, jak je tomu u standardního pohonu, takže odpadá nutnost tahat s sebou více různých druhů baterií, popř. akumulátorů. Vše je uzpůsobeno použití za tmy a v mrazu, tedy při zhoršené orientaci a při zhoršené motorice a špatné citlivosti zmrzlých prstů. Proto od pohonu vede jediný kabel- napájecí- o který by se případně dalo zakopnout, nebo se do něj zamotat. Místo vícero tlačítek a přepínače se můj hodinový strojek ovládá velmi snadno jediným potenciometrem. Uprostřed odporové dráhy je motorek vypnutý a elektronika si bere přibližně 20mA. Při otočení trochu vpravo se rozsvítí modrá kontrolka a montáž jede siderickou rychlostí směrem na západ na severní polokouli. Když se točí ještě víc vpravo, rozsvítí se k modré ještě žlutá LED a rychlost je plynule regulovatelná od siderické až po osminásobnou. Stejně tak je to při pootočení potenciometru vlevo od středu odporové dráhy, jen se rozsvítí červená LED a dalekohled se pohybuje siderickou rychlostí opačným směrem, na severní polokouli proti otáčení hvězdné oblohy. A ještě víc vlevo se opět rozsvítí žlutá kontrolka a rychlost se dá regulovat.
Elektroniku pohonu jsem řešil jako analogovou a ze součástek, které mám běžně v šuplíkových zásobách. Schéma zapojení včetně uvedení parametrů a návodu k oživení je níže, na kliknutí v plné velikosti.
Trochu nectností návrhu pohonu je použití optočlenů CNY17-3. Jednak výstupy těchto optočlenů pracují částečně v inverzním a částečně ve správném režimu, podle toho, zda převažují kladné vstupní proudy OZ4A+ OZ4B a zbytkový proud jednoho z výstupních tranzistorů optočlenů, nebo zda převažuje záporný zbytkový proud jednoho z výstupních tranzistorů optočlenů nad vstupními proudy OZ. Typický kus CNY17-3 tohle zvládá, dokonce i má v inverzním režimu velmi nízké saturační napětí, pokud proud nepřesáhne velmi malou hodnotu. Nicméně, protože k takovému použití tyto optočleny nejsou určené, a protože ani vstupní proudy LM2902 (OZ4A+ OZ4B) nemusí být tak malé, jako u mého prototypu, je záhodno je zaměnit za typy H11F3M. Záměna by měla být jednoduchá- stačí jen při osazování lepšího optočlenu propojit cínovým můstkem vývody 5 a 6.
Níže je fotogalerie prototypu včetně ukázky upevnění na montáž pomocí kousků odpadového pozinkovaného plechu. Na fotografiích je vidět i několik drobných oprav- přece jen se jedná o prototyp, a u takto složitého zapojení je nízká pravděpodobnost, že by se všechno podařilo napoprvé. Co se týče schématu výše a plošného spoje, který je k dispozici ke stažení zde, jsou tam tyhle chyby opravené. Plošný spoj můžete otevřít v programu KiCad a je dělaný ve starší verzi 2.8.11.
Ještě by to chtělo časem dodělat nějaké to zakrytování.;) To je vše, co jsem měl na srdci...
PS: Kdyby někdo chtěl prototypový plošný spoj, mám ještě 4 kusy. Nechal jsem PCB dělat v Číně, kde je minimální množství 5 kusů.