Krásně čistá atmosféra sváděla k pozorování, a až se tak stalo, svedla k natočení dalekohledu nízko nad obzor kde se při běžnějších extinkčních koeficientech pozoruje o něco hůře. Skončilo to jako skvělý relaxační zážitek pod hvězdami.:-) Seeing byl průměrný, ale později k ránu se trochu umoudřil na mírně nadprůměrný. Pozorování 03. 07. 2020 od 01:20 do 03:00 CET.
Vybavení: Refraktor Celestron PowerSeeker 80EQ (80/900mm achromát) na montáži EQ-1 s vymezenými vůlemi a dřevěným vojenským stativem a DIY pohonem polární osy, zalomený DIY hledáček, 1,25'' okulár aspheric 10mm (23mm je v hledáčku), Plossl 40mm (23x), SVBONY SV113 20mm (45x)+ 12mm (75x) a SVBONY UWA 15mm/68° (60x), achromatický Barlow 2x SVBONY a 5X Angel Eyes (reálně spíš 4x), oba 1,25'', UHC filtr OPTOLONG 1,25''.
Místo pozorování: Horní pokoj mezotenového bytu v Boskovicích, na kraji města.
M22 (kulová hvězdokupa 5,2m/32'): Tak trochu zlatý hřeb programu, i když hned na začátku pozorování. Opravdu krásná kulová hvězdokupa v 80mm refraktůrku, který při bočním pohledu ukáže spoustu hvězd jakoby „před” mlhavým „pozadím”. Hvězdy mají odhadem tak 11m až 12m. Je to jediná kulová hvězdokupa, pozorovatelná ve střední Evropě, kde dokáže 80mm zřetelně ukázat jednotlivé hvězdy. Ještě několik málo kulovek ukáže v 80mm náznak nějakého „zrnění”, sem tam dokonce problikne slabá hvězdička, není to ale úplně ono- na rozdíl od krásné M22. Nejhezčí byla v 12mm okuláru SV113 při zvětšení 75x.
M25 (otevřená hvězdokupa 4,6m/32'): Pěkná a hodně jasná otevřená hvězdokupa, rozlehlá, ale výrazná. Velké rozdíly jasnosti jednotlivých hvězd. Mohla by být bohatější a koncentrovanější, víc by jí to slušelo. Pozorovány přes 20mm okulár SV113 (45x).
M17: Fantastická mlhovina, při skvělém počasí pózuje mnoha zajímavými detaily a je hodně jasná a velmi výrazná. Jasně zřetelný tvar sedící nebo plovoucí kachny- v převracejícím dalekohledu. A můj dalekohled zrovna opravdu převracel, protože zenitové zrcátko bylo otočené na bok.;-) Na mlhovinu dost pomáhá UHC filtr, se kterým je zřetelnější jak celkový tvar, tak i vnější části a fluktuace jasu mlhoviny. Omrknuta přes SV113 20mm okulár.
M16: Pěkná mlhovina s hvězdokupou. Hvězdokupa je výrazná, ale ne moc bohatá, nezaujme. Mlhovina okolo je docela rozlehlá, ale i tak vcelku výrazná. Kupodivu se mi zdálo, že UHC příliš nepomáhá. Bočním pohledem se dá rozeznat tvar mlhoviny. Jako sklo opět posloužil 20mm SV113.
M11: Znovu potvrzuje moji víru, že je to nejkrásnější otevřená hvězdokupa oblohy. Při zvedání zvětšení dalekohledu- 45x, pak 60x, nakonec 75x- ukazuje čím dál pěknější a detailnější pózy. Při zvětšení 90x s 10mm/62° plasťáčkem už není lepší, jednotlivé hvězdy už jsou příliš daleko od sebe. Při 75x v 12mm SV113 okuláru je to jasná mlhavá skvrna, posetá fascinujícím množstvím hvězdiček. Prostě nádhera, nádhera, nádhera.
Saturn: K ránu se trochu víc ukáznila atmosféra, seeing trošku nadprůměrný. Na jižní straně tělesa planety zřetelně viditelný tmavý stín prstence. Severní část kotoučku je znatelně tmavší (oblačný pás). Ztmavnutí v prstenci- Cassiniho dělení- snad velmi slabě, silou vůle a v náznaku zaregistrovatelné, když se obraz zklidní.
Tohle příjemné okukování hvězdné oblohy proběhlo za vydatné (a nezbytné) pomoci příslušenství, nabízeného na eshopu AESobchod:
- Levný a šikovný UHC filtr.
- Pokud máte zálusk na špičkový UHC filtr, volte L- eNhance.
- Pro fajnšmekry je v nabídce i extrémně účinný OIII filtr.
- Levné a pro běžné použití plně vyhovující okuláry jsou též k dispozici.
- A pořídíte zde i barlowy a další příslušenství.