Pro první focení deep sky přes dalekohled na poháněné montáži jsem vybral M42, protože je to objekt snadný k zachycení (velká plošná jasnost) a protože byla ve výhodné pozici vůči oknu, ze kterého pozoruji a fotím. S ohledem na použitou skromnou techniku a nepřízeň počasí mám z fotky velkou radost.
Můj DIY pohon pracoval bezchybně a celkem dobře by si minimontážička EQ-1 udržela i 30s expozice (přestože mírně pofukoval slabší větřík :o). Pro jistotu jsem ale použil raději jen expozice o délce 15 sekund. Bohužel, ačkoli bylo v plánu pořídit 200+ expozic, nedovolila to oblačnost, která kolem stotřicátého cvaknutí zahalila M42.
Seeing byl mizerný! Sice je to škoda, ale na druhé straně není nutné se přespříliš zabývat korekcí modrých kroužků kolem jasných hvězd (nedokonalost achromátu)- rozmazanost fotky to zakryla sama. S ohledem na šum kvůli menšímu objemu dat by ani nebylo žádoucí používat silnější úpravy byť jen jediného- modrého- kanálu.
Asi největší slabinou dat byl dost zašumělý flat field. Pro příště to chce více expozic.
___________________________________________________________________________________________________
Údaje k fotce:
Objektiv:
Achromát Celestron PowerSeeker 80EQ, 80/900mm (f/11) na EQ-1 s vymezenými vůlemi na dřevěném military stativu. Pohon polární osy montáže zajišťoval DIY pohon.
Foťák:
Canon 350D nemodifikovaný
Filtry, další optika:
ne
Pointace:
ne
Expozice:
130x 15s pro M42, 25x 15s nazdařbůh oblohou jako flat field, 25x 15s jako dark frame, všechno na 1600 ISO. Data jsem softwarově nabinoval 3x3.
Složení a základní úprava především v programu Iris, v Gimpu pak přišla drobná korekce křivek a hlavně, redukce šumu pouze u nejslabších partií mlhoviny.
Klikněte na fotku pro zobrazení v plné velikosti.