aesom1.1- pp
Nepoužité zboží
Ručně vyrobená. Základní pomůcka pozorovatelů. AESOM 1.1 je oproti konkurenčním mapám podrobnější (hvězdy do +6 magnitud). Ke spojení není použito nýtování- vyšší přesnost, zanedbatelné opotřebení, drží nastavení data a času, mapu lze vyjmout. Zpevněna a chráněna vícevrstvou laminací. Vysvětlivky, tabulky, katalog deep sky objektů, dvojhvězd a proměnných hvězd přímo na mapě. K mapě dodáván návod.
2 ks
Skladem- výrobek může být za pár dnů Váš.
Oproti ostré výrobě mají prototypy tyto drobné nedostatky:
- Mírně nepřesná horní průhledná část- do 1,5mm. Polymerové fólie během tisku i oboustranné laminace lehce mění rozměry (způsobuje to teplo při zapékání toneru v tiskárně a horké válce laminátoru při laminaci za tepla). Pro běžné použití to nevadí. Při ostré výrobě je přesnost do 1,0mm, typicky ještě lepší.
- Nedokonale zvládnutá technologie lepení map. Pevnost v pořádku, ale je tam větší množství bublinek. Na funkčnost nemá vliv, jen na vzhled a případně odlesky. Zde je ale dobré podotknout, že úplně bez bublinek to nejde ani při ostré výrobě- lze jen jejich výskyt výrazně omezit!
- Na zadní straně mapy je ještě napsaná verze mapy 1.0
- Není opravena chyba- katalog WDS obsahuje 55 Psc jako dvojhvězdu, příhodnou k pozorování triedrem, což je ale ve skutečnosti chybný údaj katalogu.
- Prototypy mají menší písmo v některých vysvětlivkách (proměnné, dvojhvězdy, deep sky).
Kompletně zalaminovaná, ručně vyráběná mapa hvězdné oblohy s hvězdami až do šesté magnitudy, 41 deep sky objekty, 13 dvojhvězdami a 13 proměnnými hvězdami. Vypočítaná pro astronomický střed Evropy (50° s. š., 15° v. d.- použitelná v rámci střední Evropy). Odolnější, tužší a přesnější oproti konkurenčním výrobkům. Celkem 0,11kg poctivého plastu a papíru Xerox.
Mapa AESOM 1.1 byla vytvořena v grafickém programu Gimp a mnoha dalších programech s ideálem vměstnat do ještě praktického formátu A3 co největší možné množství informací o noční obloze. Aby tím příliš neutrpěla přehlednost mapy, zejména při použití pod širákem v terénu, grafický návrh mapy hojně využívá jednoduchého efektu červeného světla. Nevýhodou většího množství informací při rozumné velikosti mapy je drobnější písmo a symbolika- pokud máte horší zrak na blízko, promyslete si, zda je pro Vás mapa vhodná.
Pozorovatelé noční oblohy používají ke svícení červené LED, případně standardní svítilny, vybavené červenými filtry. Červené světlo totiž málo narušuje adaptaci oka na tmu. Otočná mapa AESOM 1.1 je pod červeným světlem jednodušší a přehlednější než nad psacím stolem na bílém světle- viz. autentické fotografie. Červené, žluté a oranžové grafické prvky se pod červeným světlem jeví jako bílé, a proto na bílém podkladu zmizí. Červené světlo zneviditelní síť rovníkových souřadnic a výrazně sníží kontrast Bayerova označení hvězd. Naopak zvýší kontrast popisů u deep sky objektů, dvojhvězd a proměnných hvězd, dále zkratky názvů souhvězdí, jména hvězd, spojnice hvězd v souhvězdích, ekliptiku a příslušnou stupnici. Výraznější kontrast získají pod červeným světlem i popisky u datové a časové stupnice mapy.
Ačkoli by se relativně obsáhlý návod k použití nevešel přímo na mapu a je k ní dodáván samostatně, zbylo na mapě dost místa pro vysvětlivky, tabulky k určení ekliptikální délky Slunce, a také malý katalog deep sky objektů, dvojhvězd a proměnných hvězd.
S pomocí otočné mapy AESOM 1.0 2000,0 mimo jiné můžeme:
1. Zobrazit aktuální stav oblohy nad pozorovacím stanovištěm, orientovat se v souhvězdích a pozorovat vybrané nebeské objekty.
2. Stanovit světové strany (dle data, času a objektů v kulminaci).
3. Určit časy východu, západu a kulminace nebeských těles.
4. Nalézt okamžiky východu, západu, kulminace Slunce a časy začátků a konců občanského, nautického a astronomického soumraku.
5. Přibližně určit místní střední hvězdný čas.
6. Po zakreslení objektu do mapy lze podle stupnic přibližně odečíst jeho rovníkové souřadnice. A naopak dle stupnic mapy vybrané objekty známých souřadnic zakreslovat.
7. Naučit se odhadnout magnitudy hvězd a úhlové vzdálenosti na obloze.
Důležité vlastnosti, obsah a funkce mapy AESOM 1.0 2000,0:
- hranice souhvězdí
- síť rovníkových souřadnic
- ekliptika se stupnicí ekliptikální délky
- meridián, první vertikál, severní, východní a západní bod, zenit- na průsečíku meridiánu s prvním vertikálem
- obzorník, znázornění čar (almukantarátů) 6°, 12°, 18° pod obzorem
- vysvětlivky přímo součástí mapy
- katalog objektů a tabulka ekliptikální délky Slunce přímo na mapě
- u všech DSO, dvojhvězd a proměnných jsou přímo na mapě základní údaje pro pozorování
- pod červeným světlem je mapa přehlednější
- barva hvězdy na mapě odpovídá její spektrální třídě (pod červeným světlem a u hvězd slabších pěti magnitud nelze z mapy spolehlivě vyčíst)
- u některých hvězd je uvedena decimagnituda (určení mezní magnitudy, pozorovatel se naučí odhadovat magnitudy hvězd a nebeských objektů)
Základní charakteristiky mapy AESOM 1.0 2000,0:
- zobrazení: konstantní měřítko v deklinaci 1,04mm/1°
- celkový průměr mapy: 280mm
- průměr části mapy, která obsahuje všechny vybrané hvězdy: >270mm
- geometrická přesnost mapy a průhledné části s obzorníkem: lepší než ±1,5mm (typicky do 0,75mm)
- celkové rozměry: cca 310mm x 430mm ± 5mm
- ekvinokcium: J2000,0
- mezní magnituda hvězd: 6,00m
- DSO, dvojhvězdy, proměnné hvězdy: 41 deep sky objektů, 13 dvojhvězd, 13 proměnných hvězd
Výrobce: Jiří Gracias, AES astro elektro stavebnice
Níže ke stažení je k dispozici návod k použití.
1,25''- 10mm- 62°- 3 čočky ve 2 skupinách, 1...
249,5685 Kč
1,25''- 23mm- 62°- 3 čočky ve 2 skupinách, 1...
227,5537 Kč
Kovový laserový kolimátor k precizní kolimaci...
714,5051 Kč
Máte astronomický dalekohled? Toužíte pořídit...
180,3896 Kč
Vyhledávání
užitečné odkazy